Navigace - Argentina
Dovolená Argentina Recenze hotelů Argentina
Last minute Argentina Hotely a ubytování Argentina
Víza Argentina Fotogalerie Argentina
Mapy a průvodce Argentina  

      --> Zeměpisné informace

      Odkazy na jednotlivé oblasti
      -->Obecné geografické informace
      Podnebí

Argentina - Obecné geografické informace

Fitz RoyArgentina se nachází na jižní polokouli. Má rozlohu 3,8 mil. km2, z toho 2,8 mil km2 leží na americkém kontinentě a zbytek v Antarktidě. Argentina je druhou největší zemí Latinské Ameriky hned po Brazílii a osmou největší zemí světa. Argentina se rozkládá od 22 °do 55 °jižní šířky. Její délka je 3800 km. Sousedí s Uruguay, Brazílií, Bolívií a Chile. Na její východní straně ji omývá Atlantický oceán.
Od nejjižnějšího cípu země až po nejsevernější část je dlouhá 4000 km. Od západní hranice k východním břehům Atlantiku je její šířka 1400 km. Území Argentiny je zhruba velké jako společná rozloha Francie, Španělska, Německa, Velké Británie, Itálie, Švédska, Norska a Finska.
Hlavními řekami jsou: Paraná, dlouhá 4880 km a Colorado, dlouhá 850 km. Río de la Plata sbírá čtvrtinu všech říčních vod latinskoamerického kontinentu. V nejširším místě měří 222 km, což ji činí plně srovnatelnou s Amazonkou. Všechny zbylé řeky tečou směrem na východ či jihovýchod: na severu je to řeka Pilcomayo a Bermejo, na jih Chaca Salado a Dulce, dále pak Río Negro, Chubut, Deseado.
Páteř Argentiny tvoří impozantní velehorské pásmo And, které se táhnou po celé západní délce Argentiny. V Andách se nalézá nejvyšší hora západní polokoule, Aconcaqua, která je vysoká 6959 m nad mořem. Na severu se rozkládají obrovské planiny,divoká pohoří a zalesněná krajina El Chaco, kterou protéká řeka Bermejo, Salado a Pilcomayo.
Argentinu je možno rozdělit bez ohledu na současné administrativní členění na šest oblastí: Metropolitní - distrito Federal a část provincie Buenos Aires, Pampská a zabytek provincie Buenos Aires, Santa Fe, Entre Ríos, Córdoba, La Pampa, Cuyská - Mendoza, San Juan a San Luis, severovýchod - Corrientes, Chaco, Formosa a Misiones, Severozápad - Catamrca, La Rioja, Tucumán, Salta, Jujuy, Santiago del Estero a Patagonie - Neuquén, Río Negro, Chubut, Santa Cruz a Tierra del Fuego.
Mezi řekami Paraná a Uruguay, Provincie Entre Ríos, Corrintes a Misiones se rozkládá Mezopotamia – meziříčí, která je tvořena nízkými kopci, lagunami a bažinami, jež byly kdysi dávno vytvořeny řekami.
Na hranicích mezi Argentinou a Brazílií se nachází zvláštní přírodní útvar Cataratas del Iguazú – úchvatné vodopády, které jsou obklopeny tropickým deštným pralesem.
Ve středu země, od andského pohoří až k břehům oceánu se rozléhají nedozírné pláně – pampa, které se nachází v obrovské nížině rozkládající se na území mezi provincií Buenos Aires, La Pampa , Cordoba a Santa Fé. Na jihu ji přerušuje nízké pohoří Tandil a La Ventana, na západě pohoří Las Sierras de Córdoba. Tato zvláštní travnatá rovina je pro Argentinu specifická. Tvoří výseč o poloměru kolem 1000 km. V rovinaté oblasti žije 80 % obyvatelstva země. Planiny vytváří ideální podmínky pro vytvoření největší produktivity zemědělských surovin na světě.
Subtropické roviny na severovýchodě Argentiny jsou součástí prérie Gran Chaso a dešťových pralesů. U břehů atlantského oceánu se vytvořily nepřístupné skály, které spadají příkře do vody.
Jižně od řeky Colorado leží Patagonie, významná oblast s rozlehlými kamenitými pastvinami „meset“, na kterých vane téměř po celý rok silný vítr.. Její velkou část tvoří polopoušť. V patagonských Andách se rozkládá perla přírodních krás Argentinské jezero – Lago Argentino, které je sevřené mohutnou ledovcovou vrstvou. na její východní straně ji omývá Atlantický oceán.
Severní část území jsou pokryta obrovskými fantastickými ledovcovými poli.


Vzdálenosti z Buenos Aires do:
Bariloche – 1630 km
Catamarca – 1189 km
Cordoba – 713 km
Esquel – 1980 km
Iguazu – 1304 km
Mar del Plata – 407 km
Mendoza – 1098 km
Neuquen – 1156 km
Parana – 504 km
Posadas – 1004 km
Rio Gallegos – 2799 km
Rosario – 300 km
Salta – 1616 km
San Juan – 1265 km
San Luis – 835 km
Santa Fe – 476 km
Jujuy – 1654 km
Ushuaia – 3171 km
Viedma – 960 km
Průvodce a mapy


Argentina
Argentina
509 Kč
Argentina...
Argentina - DVD
79 Kč

Sopka.cz - cestování, dovolená

Marco Polo - exotická dovolená

Afrika safari

golfové zájezdy

  • - Jsme autorizovaní prodejci více než 100 CK
  • - Nakupujete přes pojištěnou CK Marco Polo
  • - Najdeme vám tu nejlepší cenu

argentina
La Casa Nova nabízí zahradní nábytek z přírodních materiálů jako je ratan, mořská tráva, vodní hyacint, banánový list a acabá, ale i umělý ratan, textilie a kov.

Odkazy
odkazy